Udržte si pracovní oděvy z gore-texu v dobrém stavu

oděvy z gore-texu v dobrém stavu

Pokud jste se rozhodli pro pracovní oděvy z gore-texu, určitě vám dobře slouží a také chcete, aby vám dlouho vydržely. Jak tedy udržovat pracovní oděvy z gore-texu a jak třeba dodržovat zásady správného praní gore-texového oblečení si nyní povíme.

Spousta lidí se domnívá, že čím méně svoje gore-tex oblečení perete, tím to je zřejmě lépe. To je ale velký omyl. I když jste třeba sebevíc čistotní, při pohybu na čerstvém vzduchu se opravdu někdy více a někdy méně zpotíte, a tím pak zachytíte na svém oděvu spoustu nečistot. Ona potní sůl, k tomu mastnota a špína zachycená z vnějšího prostředí se pevně uchycuje na vlákna a pak také ucpává póry. To je hlavní kámen úrazu, protož ty pak postupně ztrácí své vlastnosti. Jde zejména o prodyšnost, přestože tato membrána gore-tex obsahuje více než miliardu pórů na 1 cm2, umí se pěkně zanést, když to nepozorujete na první pohled.

Gore-texové pracovní oděvy potlačují velmi dobře lidský pach. Přesto byste je měli prát nejlépe pomocí pracích prostředků bez parfémů a to již po 40 hodinách použití v terénu. Na vodoodpudivou úpravu na vnější straně textilie musíte ještě pravidelně používat také impregnaci. Ta je hojně k dostání ve spreji nebo také jako přípravek, který se na oděv aplikuje právě při praní. Na praní oblečení z gore-texu je nejlepší používat tekuté prací prostředky určené na membránové oděvy. Určitě také před praním zapněte přední zip po celé jeho délce. Pak uzavřete i kapsy a zipy na všech větracích otvorech i na kapuci.

Oděvy perte nejvíce na 40°C s nízkou rychlostí při odstřeďování. Vyprané pracovní oblečení nejlépe 2 x vymáchejte a sušte je šetrně pověšené na šňůře. Vyhněte se určitě zcela pracím prostředkům s aviváží. Ta právě nejvíce ucpává póry a oblečení ztratí své funkční vlastnosti, pro které jste si je pořídili. Pokud máte sušičku, gore-texové pracovní oděvy vždy sušte 20 minut v sušičce na prádlo, tím se obnoví trvanlivá vodoodpudivá povrchová úprava. Pokud nemáte sušičku, oděvy určitě vyžehlete. Nastavte ale opravdu velmi jemné žehlení, jen teplé a úplně bez páry. Máte-li obavu, pro šetrnější žehlení vložte třeba mezi žehličku a oděv ručník.