Ochrana proti pádu při práci ve výškách

Ochrana proti pádu

Ochranu proti pádu ve výškách poskytují bezpečnostní postroje a zachycovací postroje. Ochrana proti pádu je zastoupena širokou nabídkou různých produktů, mezi které patří bezpečnostní a zachycovací postroje a jiné zajišťovací i polohovací zařízení. Bezpečnostní postroje velmi dobře využijete při práci na stožárech či konstrukcích, zachycovací postroje zase uplatníte jako zástupci speciálních složek, kam patří hasiči nebo elektromontéři. Vyzkoušet můžete polohovací lano a zajišťovač pádu. Všechny produkty splňují veškeré potřebné bezpečnostní normy.

Ochrana při práci ve výškách

Volit můžete systémy na udržení pracovní polohy, kdy tento systém udrží pracovníka v bezpečném prostoru a nedovolí mu bezpečný prostor překročit, aby nedošlo k pádu. Tyto systémy jsou asi nejbezpečnější, ale proto také nejsou vhodné pro každou vykonávanou pracovní činnost. Ochrana proti pádu funguje tak, že pokud dojde k pádu, tak tento systém při správném použití pohltí veškerou pádovou energii a pak bezpečně zastaví pracovníka ještě dříve, než dojde k velkému nárazu do země nebo do jiného předmětu. Záchranné a závěsné systémy při pádu pracovníka umožní pomocí systému jeho přemístění do bezpečí. Používá se i při práci na laně.

Všechny ochranné prvky musí být přítomny

Každý ze zmiňovaných ochranných systémů musí mít vždy 3 prvky. Tělový postroj, kterým je systém připevněn v tělu. Kotvící prvek, kdy je systém touto částí připevněn k pevnému bodu. Ochranný systém, jako lano, zachycovač pádu a tlumič pádu zabrání vystoupit z bezpečného prostoru a při pádu člověka zachytí. Kvalitní ochranné prostředky určené jako jištění proti pádu z výšky jsou v nabídce včetně zachycovací postroje, lana, karabin, tlumičů pádu a k tomu i kladky se samonavíjecími záchytnými zařízeními, kotvícími prostředky a dalším vybavením. Speciální jsou pak protipádové záchytné systémy, kam patří horizontální lankový systém, který se používá při zajištění jeřábových drah a střech, nebo vertikální lankový systém, používaný při výstupu na stožáry, komíny a podobně. Dalšími pomůckami jsou plošiny na sloupy či evakuační a záchytné systémy.