Pracujete s pilou? Dbejte na ochranné pomůcky.

Pracujte s pilou opatrně

Přestože už si většinou lidé zvykli nevyrazit na cestu autem bez prvotního zapnutí a použití bezpečnostních pásů, při práci to bývá mnohdy jiné. Pokud jde o práci s řeznými nástroji, je právě otázka bezpečnosti velmi často podceňována. Ochranné pomůcky v tomto případě ale musí patřit do základní výbavy všech, kteří s řeznými nástroji pracují. Vybrat si lze všechny pomůcky pro profíka i pro kutila. Vždy je třeba zvážit, zda si pořídíte pouze jednorázovou pomůcku nebo naopak důmyslné ochranné vybavení, které domácímu kutilovi vydrží třeba i na celý život a profíkovi řadu let.

Kde začít při práci s pilou

Samozřejmostí je v první řadě pevná pracovní obuv s neklouzavou podrážkou a s ocelovou špičkou. Také je třeba si pořídit i vhodné neprůřezové oblečení. Svézt ruka se může i profíkovi. Materiál pracovního oděvu a jeho speciální konstrukce se skládají hned z několika vrstev velmi dlouhých vláken. Ty se v případě kontaktu s rychle roztočeným řetězem pily ve zlomku vteřiny namotají do řetězu vaší pily a tím jej okamžitě zastaví. To vám zachrání život. Důmyslný způsob dokáže zabránit opravdu vážnému zranění a stává se jedinou věcí, která během setiny sekundy rozhodne kolik prstů, ale i končetin vám nakonec zbude. Při práci si určitě pořiďte i protipořezové rukavice. Ta jsou naprostým základem.

Ochranné oděvy pro dřevorubce

Široký sortiment ochranného oblečení k profesionálnímu použití pro práci v náročném prostředí je ideální volbou nejen pro příležitostné uživatele. Bundu s protipořezovou ochranou si nejraději vyberte takovou, kterou můžete používat celoročně, pokud jste kutil.  Profesionálové mohou koupit i zimní model. Pokud nechcete investovat do kompletních protipořezových kalhot, lze je řešit formou speciálních návleků oblékaných přes běžné pracovní kalhoty. Důležitou součástí je přilba jako ochrana před padajícími větvemi a stále odletujícími odřezky. Další ochranné prvky jako štít nebo sluchátka vám práci ulehčí a také zpříjemní.