Co dělat, když se ohlásí kontrola BOZP z OIP

Co dělat, když se ohlásí kontrola BOZP z OIP

Denně na dveře podniků klepají kontroly z OIP. Zatímco některé jsou ohlášené a zaměstnavatelé se tak na ně mohou připravit, jiné jsou neohlášené a zaměstnavatelé tak mají co dělat, aby kontrolou prošli s minimálními pokutami. Bohužel stále více podnikatelů se domnívá, že na ně kontrola nemůže. Jenže to je samozřejmě chybná domněnka. Pokud se na ně vztahuje povinnost BOZP, což asi ano, není vyloučené, že kontrola do podniku zamíří. Pokud povinnosti vztahující se k BOZP vyřešeny nejsou, podnikatel by si tak mohl založit na opravdu pořádnou pokutu.  

Kontroly z OIP jsou často nočními můrami těchto podnikatelů. Zejména ti, kterým se kontrola už ohlásila, se ptají, co mají dělat, když se jim kontrola ohlásí, že dorazí. Hlavním úkolem je však jedna věc, a to zachovat klid.  

Pokud aktivně řešíte agendu BOZP, nemáte se čeho bát 

Pravdou je, že pokud aktivně řešíte agendu BOZP a pokud dodržujete povinnosti týkající se bezpečnosti práce, nemáte se čeho bát. Problém by mohl nastat v okamžiku, kdy byste zjistili, že BOZP nedodržujete vůbec.  

V takové chvíli je zapotřebí oslovit odborníky 

Že jste nikdy BOZP neřešili? Pak patříte do té skupiny, která má pravděpodobně nyní problém. Naštěstí žádný problém není tak velký, že by se nedal vyřešit. Je však důležité v tomto okamžiku rychle jednat. Najděte si společnost, která se zaměřuje na poskytování poradenství v oblasti BOZP a požádejte ji o pomoc. Sami byste během krátké chvíle asi jenom stěží našli veškeré přestupky, kterých se dopouštíte.  

Pokud se však obrátíte na odborníky, je velká pravděpodobnost toho, že kontrolou projdete na výbornou. Poskytovatelé poradenství v oblasti BOZP jsou jenom důkazem toho, že i za krátkou chvíli lze leccos dohnat. Navíc díky nim si budete stoprocentně jistí, že je vše v naprostém pořádku a kontroly z OIP se nebudete tolik bát.