Jak si vybrat správnou pracovní obuv, aby nohy byly v bezpečí

Jak si vybrat správnou pracovní obuv, aby nohy byly v bezpečí

BOZP je skupina mnoha opatření. V rámci bezpečnosti práce se musí chodit na školení nebo se musí nosit ochranné pracovní prostředky, aby byla zajištěna ochrana zdraví při práci. Zapomínat se samozřejmě nesmí ani na pracovní obuv, díky které jsou nohy zkrátka v bezpečí. Pracovní boty jsou jednou ze součástí základní výbavy mnoha profesí. Neobejdou se bez ní jak stavební dělníci, tak i technici nebo jiné profese fungující ve skladu či v podobných prostorách.  

Pracovní boty nechrání nohu jenom před případnými úrazy, ale také chrání před špínou, prachem nebo vlhkostí. Je opravdu velice důležité vlastnit správné boty, které zaměstnanec je povinen nosit. Otázkou ale je, jak si správnou pracovní obuv vybrat? 

Pracovní obuv se dělí do několika kategorií 

Standardní pracovní obuv se nosí na pracoviště, kde může dojít k mechanickému poškození v oblasti nohou. Při výběru se vám nabídne rovnou několik kategorií pracovní obuvi. Boty se do jednotlivých kategorií dělí podle normy ČSN EN 20347.  

Existují boty OB, což jsou jednoduché pracovní boty, které mohou mít i otevřený střih bez paty. Pak jsou tu boty spadající do kategorie 01, které mají uzavřenou patu a také antistatické vlastnosti, případně také absorbují energii v patě. Dále spadají boty do kategorie 02 – mluvíme tu o botách s vlastnostmi předcházející kategorie, jenom jsou navíc odolné proti vodě a vodu také umí absorbovat. A nakonec je zde kategorie 03, což jsou boty s vlastnostmi kategorie 02, ještě jsou však odolné i proti propíchnutí a mají dezénovou podešev. 

Podobně se dělí i ochranné obuvi, které se zase rozdělují do kategorií podle normy ČSN EN 346. Ještě se podobným způsobem dělí bezpečnostní boty, a to podle normy ČSN EN 345. 

Nechte si poradit 

Pokud jste z toho aktuálně doslova mimo, zamiřte k odborníkům na BOZP, kteří vám s výběrem té správné pracovní obuvi poradí. Přece jenom ne každý přesně ví, která obuv je pro jeho podnikání ideální.