Jak souvisí BOZP a kamery na pracovišti?

kamery na pracovišti

Kamery na pracovišti většinou souvisí s ochranou objektu a majetku, najdeme je tedy například v nákupních centrech, benzinových stanicích a podobně. Zaměstnavatel by měl mít pro toto umístění závažný důvod. Lze tedy nějak spojit bezpečnost práce a umístění kamer na pracoviště?

Jak už jsme řekli, umístění kamer na pracovišti souvisí s ochranou majetku či celkového objektu. Už ale nezahrnuje ochranu a bezpečnost samotných zaměstnanců, ta má být totiž zajištěna pomocí zásad BOZP. Kamery totiž zasahují do soukromí jednotlivých osob a také mohou vést ke shromažďování a případnému zneužití záznamů.

Co je důležité pro dodržení zásad ochrany zaměstnanců?

Aby nedošlo k poškození zaměstnanců, musí být dodržováno několik zásad. Jednou z nich je stanovení lhůty pro uchování záznamů, která zamezí shromažďování materiálů se zaměstnanci. Lhůtu si určí sám zaměstnavatel, ale většinou se jedná o určité časové smyčky, např. 24 hodin nebo několik dní.

Je také důležité, aby zaměstnanci věděli, že jsou zde kamery umístěné a na jakém místě přesně se nachází.

Přečtěte si také: Jaké jsou podmínky odškodnění pracovního úrazu?

Kamery narušují soukromí

V souladu s pracovněprávními předpisy, zejména § 316 zákoníku práce, odst. 3, nesmí zaměstnavatel narušovat soukromí zaměstnance. To znamená, že nepodrobuje zaměstnance sledování, odposlechu ani nahrávání. Také nekontroluje jeho telefonické hovory nebo e-maily. Také určitě víte, že v rámci pravidel Evropské unie platí také zákon o GDPR, tedy ochraně osobních údajů. Součástí tohoto nařízení je také to, že zobrazování člověka, kdy jde určit jeho totožnost, můžeme pouze se svolením.