Jak v kancelářích předcházet vzniku syndromu RSI?

syndrom RSI

Také patříte mezi tzv. kancelářské krysy, které téměř celou pracovní dobu prosedí u počítače? Pracovních míst tohoto typu stále přibývá. Současná doba způsobuje, že velká část činností se přesunula do digitální podoby. Počítače potkáváme na každém kroku, ovládají různé stroje a zařízení. Mnozí z nás si neuvědomují, že i u těchto pracovišť je důležité zkoumat otázky BOZP.

Nevhodné namáhání způsobuje zdravotní poškození

Například i poradenská franchisová společnost Extéria s.r.o. upozorňuje, že člověk není od přírody stavěný na to, aby mnoho hodin proseděl u počítače. Jeho přirozeností je různorodý pohyb. Proto se i tato firma zabývá bezpečností práce a ochranou zdraví i v případě kancelářských profesí. Nikdo by neměl zapomínat na to, že dlouhodobé sezení zdraví příliš neprospívá a pramení z něj některé zdravotní problémy. Trpí především páteř a svalstvo, které ji obklopuje. Výsledkem dlouhodobého nevhodného sezení u PC může být až syndrom RSI- O co jde? Jedná se o soubor zdravotních poškození, která člověka postihnou, pokud nedodržuje správnou ergonomii práce a pracovního prostředí. Příčin je více, jednak nesprávná poloha při sezení, svalové napětí, opakované namáhání svalstva v určitých partiích. Přitom se dá syndromu RSI předejít, a to hlavně tím, že se pracoviště přizpůsobí ergonomii a pracovnímu tempu.

Nastavitelný nábytek a správná židle pomáhá

Jak se vyhnout syndromu RSI a co je důležité pro ergonomii práce? Především jde o vybavení kanceláře a jeho uspořádání. Tím máme na mysli například nastavení kancelářského nábytku pro konkrétní tělesné proporce. Velice důležitá je výška pracovního stolu a samozřejmě i jeho rozměry. Neobjedete se samozřejmě bez funkční ergonomické židle. Sedák takové židle musí být vždy nastavitelný. Je třeba dodržovat zásady správného sezení u PC. Vždy je také třeba vyhradit si čas na přestávky a rozcvičky.