Jak vybrat vhodný respirátor

Jak vybrat vhodný respirátor

Respirátory určitě patří mezi velmi nutné ochranné pomůcky. Chrání naše dýchací cesty při práci ve velmi znečištěném prostředí. Respirátory proto patří mezi vysoce ochranné pomůcky, které chránící dýchací cesty při větším riziku, kam patří prašnost a nebezpečné látky. Kvalitní respirátory nepotřebují ani velkou údržbu. Tato pracovní ochranná pomůcka zajišťuje ochranu před prachem, chemickými látkami a nebezpečnými částicemi. Moderní respirátory mají řadu výhod a liší se tak od mnoha běžných filtračních polomasek. Účinné filtrační médium kombinuje mechanické a elektrostatické filtry přinášející odpor pro dýchání a současně minimální kumulaci tepla a vlhkosti.

Respirátory s ventilem

Často bývají opatřeny výdechovým ventilkem. Jednosměrný ventilek zajišťuje snadné vydechování a také redukci tepla. Masky se přizpůsobí tvaru tváře, dokonale těsní a umožňují ochranu a pohodlí. Respirátor má dobře nastavitelné přezky, které umožňují bezpečné utěsnění. Respirátory vhodné na sváření jsou velmi odolné před zanesením. Jsou vybaveny vnitřním filtrem a tím se prodlužuje jejich životnost. Vybírejte respirátory kompatibilní také s ochrannými brýlemi.

Filtr k maskám

Polomasky a celoobličejové masky chrání dýchací cesty a každá z nich obsahuje filtry, které je třeba občas měnit. Filtry jsou ochranou proti jemným částicím, plynům, ale i zápachu. Ochranné filtry se dají díky propracovanému designu a osadit do mnoha polomasek i masek pomocí bajonetového systému k připevnění. Ochranné filtry k maskám jsou velmi lehké, jsou vyrobeny bez omezení zorného pole a současně s nízkým odporem dýchání. Kvalitní ochranné filtry odpovídají evropským standardů EN141, EN371, EN372. Ty jsou pak určeny k ochraně před plyny, výpary a menšími částicemi. Některé mají samostatné upevnění a dávají se přímo na polomasky a celoobličejové masky. Některé se nasazují pomocí držáku nebo na plošinu jiným typem držáku.