Potravinářské průkazy se ruší

potravinářské průkazy

Zdravotní neboli potravinářské průkazy sloužily především k dokazování zdravotní nezávadnosti u pracovníků v potravinářství. Od 1. července se ale průkazy zrušily a už je tedy nemusíte mít. Čeho všeho se zrušení průkazů dotkne a k čemu byly vůbec dobré?

Potravinářské průkazy pro všechny

Zdravotní průkazy byly potřebnou součástí nejen u zaměstnanců a brigádníků v potravinářství, ale také v celé řadě další profesí, například u úpravny vod, provozování vodovodů, v tetovacích studiích nebo v oblasti, kde přišli zaměstnanci do styku s kosmetickými přípravky.

Potravinářské průkazy museli mít také brigádníci, kteří přišli do styku s jídlem. Průkazy jste získali u doktora, kde jste za jeho vydání zaplatili určitý poplatek. Bohužel se postupem času staly průkazy spíše byrokratickou formalitou, než smysluplnou povinností. Zatěžovaly nejen samotné pracovníky, ale i lékaře, kteří zejména přes léto strávili i několik hodin vydáváním průkazů.

Přečtěte si také: Jaká rizika vám hrozí v létě na pracovišti?

Měly vůbec nějaký význam?

Zdravotní průkazy měly význam především u již zmíněných brigádníků, u kterých nejsou povinné takzvané vstupní pracovnělékařské prohlídky. Průkaz měl tedy alespoň částečně suplovat tuto vstupní prohlídku. Opět lze ale říci, že lékaři ne vždy prohlídku provedli, a zkrátka průkaz vydali. I z toho důvodu se poté jeví průkazy jako zbytečná formalita.

Konec průkazů

Ke zrušení této povinnosti došlo 1. července 2023, a to zákonem č. 167/2023 Sb. zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví. Přes to je potřeba zdůraznit, že zaměstnanci musí stále dbát na dodržování hygienických předpisů