Syndrom karpálního tunelu

syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je jednou z nejčastějších nemocí z povolání. S nárůstem počtu povolání, ve kterých zaměstnanci sedí u počítače, má dopad také na častější výskyt tohoto syndromu. Jaké jsou jeho příznaky, jak vzniká a dá se mu bránit?

O co vlastně jde?

Jedná se o úzký tunel v zápěstí, kterým procházejí nervy, cévy a šlachy. Syndrom karpálního tunelu je poté zapříčiněn tím, že se zúží tento úzký průchod a tím dojde ke stlačení nervu. To poté způsobuje necitlivost, otupělost, brnění nebo slabost v ruce. Pokud se syndrom nezačne řešit včas, může neustálý tlak nerv trvale poškodit.

Jak syndrom karpálního tunelu poznat?

Mezi klasické příznaky patří již zmiňované brnění, znecitlivění ruky, bolest v prstech a celková slabost. Tyto projevy se navíc časem mohou zhoršovat a být více intenzivní.

Přečtěte si také: Bezpečnost práce v administrativě.

Co ho způsobuje?

Syndrom nejčastěji postihuje osoby, které každý den vykonávají práci, které dlouhodobě, nadměrně či jednostranně zatěžuje prsty a zápěstí. Nemusí to být jen práce na počítači, ale i hraní na klavír, práce s vrtačkou či kladivem a další.

Přečtěte si také: Umíte správně sedět?

Dá se syndromu nějak vyhnout?

Tím, že je toto onemocnění výsledkem více působících faktorů, neexistuje ani žádná stoprocentní prevence. Jeho výskyt můžeme minimalizovat například pomocí jednoduchých cviků, které změní polohu a zátěž zápěstí. Zkuste si natáhnout ruce, promnout.

Také si v práci dělejte krátké a časté přestávky. Snažte se také, aby byly vaše ruce v teple, jinak budou ztuhlé a více náchylné k bolesti.