V požární gramotnosti se chybuje. To však rozhoduje o životech

V požární gramotnosti se chybuje. To však rozhoduje o životech

Nedostatečná požární gramotnost – to je podle hasičů jeden velký problém a nedostatek, který následovně rozhoduje o životech lidí. V České republice prakticky dnes a denně dochází k požárům. Za některé člověk nemůže, jiné jsou však způsobeny právě jedním z lidí. Když však k takovému požáru dojde, ať už je jeho příčina jakákoli, lidé v takové chvíli nevědí, co mají dělat. Ve školách je to zkrátka nenaučili a ve firmě se školení o požární ochraně nekoná tak často, aby si lidé něco zapamatovali.  

Sice je pravdou, že se takzvaná protipožární ochrana do škol vrátila, ale to, kolik jí ve školách věnují času, to je až směšné bohužel. Záchranáři a také hasiči upozorňují na to, že právě zajištění požární gramotnosti může zachraňovat životy. Nedostatečná požární gramotnost většinou život automaticky bere.  

Víte, co dělat, když hoří? 

Jak již bylo zmíněno, protipožární ochrana se vrátila do škol. Děti se tak hravou formou učí, co dělat, když vypukne požár nebo jak by měly uhasit své oblečení, pokud začnou hořet. Je to zkrátka něco jako dříve součástí branné východy. A je to ostatně dobře.  

Bohužel někteří (dnes už dospělí) nevědí, jak se zachovat, když hoří. Možná je to na škole učili, možná tomu nevěnovali dostatečnou pozornost, v každém případě dospělí jsou často ti, kteří neví, jak reagovat.  

Děti mile překvapují 

Podle hasičů jsou velkým překvapením děti, které ihned reagují, když začne někde hořet či podobně. Umí ihned zareagovat a poskytnout první pomoc, pakliže je to potřeba. Nemilým překvapením jsou naopak zmiňovaní dospělí, kteří většinou nevědí ani ty základní věci.  

Hasiči apelují na jeden fakt, a sice že právě prvních několik minut je rozhodujících. Pokud včasně zareagujete, můžete zachránit životy. Pakliže budete dlouho váhat a nedojde k prvotnímu zásahu, život naopak někomu můžete vzít.