Astma jako nemoc z povolání není radno podceňovat

profesní astma

Existuje řada nemocí z povolání a můžeme mezi ně zařadit i astma. Právě na něj se často zapomíná, protože může být způsobeno i jinými faktory, jak lze tedy prokázat, že opravdu vzniklo v souvislosti s pracovním prostředím?

Co je profesní astma?

Pokud lze prokazatelně určit, že vaše astma vzniklo kvůli pracovnímu prostředí, jedná se pak o profesní astma. Je to chronický zánět dýchacích cest, které je většinou způsobené vdechováním výparů a plynů z chemikálií, dále prachu či jiných látek. Onemocnění si bohužel můžete všimnout buď později nebo jeho vznik přisuzovat jiným faktorům.

Přečtěte si také: Co jsou muskuloskeletální poruchy a jak jim předejít?

V případě, že jste například v dětství trpěli astmatem a po delší práci se vám začne opět projevovat, nejedná se o profesní astma.

Příznaky

Obecné příznaky astmatu jsou dušnost, sípání, ucpaný nos a podrážděné oči. Symptomy jsou tedy velmi podobné alergické reakci.

Přečtěte si také: Jaká rizika vytváří prašnost na pracovišti?

Jak lze astmatu předcházet?

Onemocnění se nedá jednoznačně vyhnout, pokud se nevyhnete daným spouštěčům. U některých povolání bohužel není možné vyhýbat se určitému pracovnímu prostředí. V tomto případě byste museli úplně změnit práci. Existují způsoby, jak alespoň minimalizovat riziko vzniku astmatu z povolání. Například hodnocení rizik vzhledem k astmatu, snížení doby expozice dráždivým látkám a další.

Léčba

V prvé řadě je nutné omezit kontakt s danou dráždivou látkou. Obecně byste se měli dále vyhnout vdechování chemických látek, jako je chlor, oxid siřičitý či prach. V horších případech léčba zahrnuje léky a další dýchací pomůcky.