Jak má vypadat obsah lékárničky na pracovišti?

obsah lékárničky na pracovišti

Určitě každý z nás ví, že lékárnička na pracovišti je nutností. Jste si ale jistí, že se v ní nachází vše, co by mělo? Dnes si ukážeme, jak by měl vypadat obsah lékárničky.

Obsah lékárničky se liší podle toho, jaký druh práce je na pracovišti vykonáván, protože každá oblast má svá specifická rizika. Nelze tedy obecně určit seznam věcí, které by měly být součástí lékárničky, pro všechna pracoviště. Stejné individuální pravidlo platí i pro počet. Častá chyba je, že se zaměstnavatel domnívá, že mu stačí na pracoviště místit obyčejnou autolékárničku. Tímto setem se sice může inspirovat, ale rozhodně není dostačující pro všechna pracoviště a jejich rizika.

Rozmístění a označení lékárničky

Kromě obsahu je důležité, aby byla lékárnička také správně umístěná – měla by být na dostupném místě a řádně označená. Umístěním a označením lékárniček se zabývá nařízení vlády č. 101/2005 Sb., které říká, že by měla být bez problémů přístupná pro všechny a také jasně rozpoznatelná prostřednictvím bezpečnostních značek.

Obsah lékárničky by se měl pravidelně kontrolovat, případně vyměňovat  a základě expirace daných věcí.

Obsah není taková věda

Ačkoliv se může zdát, že sestavení lékárničky nebude tak jednoduché, nemusíte se obávat. Při sestavování se vychází ze zásad prevence rizik BOZP na pracovišti. Pokud například pracujete v kanceláři, inspiraci na obsah lékárničky najdete v základních setech, jako jsou autolékárničky.

Základní obsah lékárničky

I přes individualitu si můžeme uvést alespoň pár příkladů toho, co by měla obsahovat víceméně každá lékárnička. Z léčiv nezapomeňte například na Jodisol sprej, Paralen, Ibalgin, Opthalmo-septonex či Fenistil gel. Dále v lékárničce nesmí chybět obvazový materiál – tlakový obvaz, sterilní obvazy různé šířky, skládaná obvazová vata, krycí rouška a náplasti. Další zdravotnické pomůcky, které v lékárničce obvykle najdete, jsou termoizolační fólie, náplast na cívce, obinadlo, trojcípý šátek, pinzeta, příručka první pomoci a chirurgické rukavice.

Přečtěte si také:

Jak má vypadat úniková cesta?
Ideální teplota na pracovišti
Povinnost BOZP a PO se netýká jen velkých firem!
Státní úřad inspekce práce a zvyšující se pokuty.