Nakupujete na internetu? Řiďte se těmito bezpečnostní zásadami

Nakupování online

Pandemie koronaviru změnila mnoho. Za obrazovkami počítačů teď trávíme mnohem více času než kdykoliv dříve. Pracujeme online, komunikujeme online a velmi často online také nakupujeme. E-shopy byly populární i před vypuknutím pandemie, ovšem nyní v oblasti e-commerce panují takové podmínky, na které si provozovatelé internetových obchodů stěžovat rozhodně nemůžou. I nakupování online však s sebou nese určitá rizika. Poradíme vám proto, jak nakupovat levně a zároveň bezpečně.

Dejte si pozor na podezřelé e-shopy

Strach z nakupování na internetu, kdy každý nákup na neznámém e-shopu představoval spíš sázku do loterie, je už dávno pryč. V dnešní době je online nakupování mnohem bezpečnější, než tomu bylo před 10 lety. Ani dnes se však nevyplatí usínat na vavřínech. Podvodné e-shopy nevymizely, jsou jen mnohem sofistikovanější a propracovanější než kdy dříve. Podvodníci totiž používají praktiky, díky kterým působí e-shop profesionálně. Jakmile však na něm nakoupíte a zboží zaplatíte, e-shop najednou zmizí z povrchu internetu. Na co si tedy dát pozor, abyste se podobným situacím vyhnuli?

Na co se zaměřit

V případě, že je zboží podezřele levné nebo delší dobu nedostupné, zpozorněte. To samé platí také u e-shopů, u kterých nemůžete dohledat žádnou jejich historii, a které spustily provoz teprve nedávno. Nakupovat na podobně podezřelých stránkách se zákazníkům většinou velmi prodraží.

Ověřte si e-shop, na kterém hodláte nakoupit

Zajímejte se také o e-shop jako takový. Vyhledejte si informace o tom, kdo jej provozuje. Solidní e-shopy mají na svých stránkách uvedeny všechny zákonem stanovené údaje, mezi které patří obchodní jméno provozovatele, IČO firmy, kontaktní údaje, bankovní spojení apod. Určitě byste neměli zapomenout také na recenze a hodnocení zákazníků, kteří již na daném e-shopu nakoupili. Jejich osobní zkušenost s obchodem vám poskytne obrázek o tom, zda je nakupování na e-shopu bezpečné nebo byste se mu měli raději obloukem vyhnout.

Chraňte si své platební údaje

V případě, že nákup platíte online platební kartou, proveďte transakci pouze přes zabezpečenou platební bránu (v prohlížeči musí být před adresou URL uvedeno HTTPS). Nikdy nesdělujte své informace z karty ani heslo do internetového bankovnictví. Pro vaši větší bezpečnost je lepší, když online platby aktivujete zvlášť pro každý nákup a po dokončení nákupu kartu opět deaktivujete.