Omikron se šíří rychleji. Které respirátory vás před virem ochrání nejlépe?

Respirátor

Nový typ koronaviru omikron je podle průzkumů mnohem nakažlivější, než jeho předchozí varianty. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je omikron příčinou prudkého nárůstu nakažených ve Spojených státech. Tvoří celých 73 % nových infekcí. Víte, který typ respirátoru je pro ochranu před virem nejúčinnější?

Lékaři a odborníci doporučují nosit respirátory s vysokou filtrací. Konkrétně se jedná o respirátor N95, který se v Evropě označuje jako FFP2. Obecně platí, že nejúčinnější respirátory jsou ty, které zakrývají nos i ústa a přiléhají k obličeji tak, že kolem nejsou žádné mezery.

Doporučuje se také vybírat respirátory se dvěma či více vrstvami a nosním drátkem, který zabraňuje úniku vzduchu z vrchní částí masky. Podržením respirátoru na světle zjistíte, zda blokuje světlo. Pokud, ano, znamená to, že látka dokáže odfiltrovat více částic.

Rozdíly v respirátorech

Respirátor označený N95 znamená, že maska odfiltruje minimálně 95 procent částic přenášených vzduchem. Respirátory jsou navíc vyrobeny tak, aby na obličeji dobře seděly a vytvořily těsnění. Rozdíl mezi respirátorem N95 a KN95 je v tom, kde je certifikovaný. Respirátory s označením N95, R95 nebo P95 se vyrábějí v USA a jsou certifikované Národním institutem pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci. V Číně používají označení KN95 a v Evropě pak FFP2.