Vláda rozhodla, testování zaměstnanců bude ve firmách probíhat dvakrát týdně

Testování zaměstnanců

Epidemie v Česku opět sílí kvůli nakažlivější mutaci koronaviru zvané omikron. Vláda se proto rozhodla přistoupit k dalším opatřením, aby tím zamezila dalšímu šíření viru. Nově proto schválila testování všech zaměstnanců ve firmách, a to dvakrát týdně. Navíc se zkrátí karanténa a izolace na pět dní a do karantény budou muset nastoupit očkovaní i ti, co nemoc již dříve prodělali.

Od úterý 11. ledna se izolace a karanténa zkrátí na pět kalendářních dní. Po jejich ukončení nebude vyžadován test, ale lidé budou muset ještě dalších pět dní nosit respirátor. Důvodem zkrácení doby karantény či izolace byla obava, že by kvůli vysokému počtu nakažených a lidí v karanténě chyběli pracovníci na důležitých pracovních pozicích.

Další opatření bude platit od 17. ledna a týkat se bude testování všech zaměstnanců ve státních i soukromých firmách. Zaměstnanci se budou testovat pomocí antigenních testů dvakrát týdně co tři dny. Pokud vyjde test pracovníka pozitivní, musí jít do karantény na pět pracovních dní. Může se však stát, že některé antigenní testy vykazují falešný pozitivní výsledek. Je proto na místě ověřit pozitivní výsledek ještě PCR testem, aby člověk nešel zbytečně do karantény.

Testy budou firmám hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, a to do výše 60 korun za jeden test. Samotné testování by podle ministra zdravotnictví mělo trvat maximálně tři týdny.